Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

TuMieszkamy

2

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak w prosty sposób zmniejszyć rachunki za prąd?

Autor: Michał Piotrowski, publikacja: 2019-09-26

Wysokie, stale wzrastające opłaty za energię elektryczną to problem prawie każdej rodziny. Warto zastanowić się, czy wynika to wyłącznie z częstych podwyżek i wysokiej ceny prądu, czy też z nieświadomego zwiększania rachunków przez nas samych.

Zdjęcie nr 1

Niezależnie od tego, czy chcemy zmniejszyć zużycie prądu ze względów ekonomicznych, czy też ekologicznych, metody są te same i co najważniejsze nie wymagające rewolucji w naszych gospodarstwach domowych.

Najprostszy przykład niepotrzebnego zużycia energii to pozostawianie włączonego telewizora lub komputera na cały dzień, pomimo że na obejrzenie programu lub przejrzenie e-maili poświęcamy do kilku godzin. Czy nie zdarza się Państwu odkurzać przy jednocześnie grającym radiu, telewizorze lub włączonym komputerze? Albo pozostawiać zapalone światło na długi czas w pomieszczeniach, w których nie przebywamy? Te niepotrzebnie wykorzystywane kilowaty znacznie zwiększają nasze rachunki.

Są też mniej oczywiste pożeracze energii elektrycznej, dla przykładu: przygotowanie posiłku wcześniej, a następnie wielokrotne odgrzewanie go w kuchence mikrofalowej w ciągu dnia przez kolejnych członków rodziny albo gotowanie pełnego czajnika wody w celu przygotowania jednego kubka herbaty czy też wstawianie ciepłych potraw do lodówki. Warto przyjrzeć się swoim przyzwyczajeniom. Wprowadzając małe zmiany, można zyskać wiele.

Poniżej kilka ciekawych propozycji, które w większym lub mniejszym stopniu mogą obniżyć rachunki za prąd:

  1. Jedzmy posiłki świeżo przygotowane i wspólnie z całą rodziną – wielokrotność odgrzewania posiłku w kuchence mikrofalowej zwiększa zużycie energii.
  2. Zbierajmy rzeczy do prania – pierzmy rzadziej, ale przy pełnym bębnie. Pranie dwa razy z bębnem zapełnionym do połowy to dwukrotne zużycie prądu.
  3. Sprawdźmy stan naszych urządzeń elektrycznych – odkurzanie przy przepełnionym worku, mocno zaszroniona lodówka czy czajnik elektryczny z dużym osadem kamiennym – to dodatkowe zużycie energii.
  4. Nowy sprzęt elektryczny często zużywa dużo mniej prądu od starszych modeli. Przy zakupie nowej pralki lub lodówki warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia – to będzie oszczędność na lata.
  5. Wstawianie ciepłych potraw do lodówki nie dość, że zwiększa pobór energii przez lodówkę, to może też powodować dodatkowe oszronienie, a nawet uszkodzenie urządzenia.
  6. Gotowanie zbyt dużej ilości wody w czajniku na herbatę, gotowanie bez pokrywki na garnku powoduje większe zużycie prądu lub gazu, w zależności od rodzaju kuchenki.
  7. Pozostawiona ładowarka w gniazdku, pomimo że sprzęt nie jest ładowany, nadal pobiera prąd.
  8. Telewizor, komputer i inne sprzęty pozostawiane w trybie czuwania zużywają energię.

Wracając do bardziej oczywistych form oszczędzania prądu, nie można zapomnieć o oświetleniu. Zdarza się, że w naszych mieszkaniach ustawionych jest zbyt wiele mebli, a ściany są pomalowane na ciemne kolory. To sprawia, że zamiast wykorzystywać dostępne naturalne światło, zmuszeni jesteśmy do podłączenia kolejnej lampy lub zwiększenia mocy żarówek. I tu warto zastanowić się nad zastosowaniem oświetlenia energooszczędnego albo LED-owego, których pobór mocy jest nawet cztero-, pięciokrotnie mniejszy, a żywotność znacznie większa.

Tradycyjne żarówki tylko częściowo wykorzystują pobieraną moc na generowanie światła, reszta przekształcana jest w ciepło. Warto jednak zaznaczyć, że wykorzystanie oświetlenia energooszczędnego jest efektywne w przypadku pomieszczeń, w których oświetlenie działa nieprzerwanie dłuższy czas, ponieważ przy włączaniu światła żarówka energooszczędna pobiera dużo prądu – więcej od żarówki tradycyjnej. Problem ten nie dotyczy żarówek LED-owych, co jest ich mocnym atutem.

Jest wiele sposobów na ograniczenie zużycia energii. Powyżej przedstawiliśmy kilka z nich – niektóre oczywiste, niektóre zaskakujące, ale pokazujące jak niekorzystne pod względem zużycia energii mogą być nasze przyzwyczajenia. W dobie zmieniającej się świadomości ekologicznej, ale i ze względów ekonomicznych, warto się im przyjrzeć. Efektywna gospodarka to eliminowanie niekiedy drobnych, ale zupełnie niepotrzebnych kosztów. Konsekwentnym działaniem mogą Państwo zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku.


Opracował:
Michał Piotrowski
TuMieszkamy

Zaopatrzenie w energię elektryczną - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 910 Dostawców Energii Elektrycznej najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o zaopatrzeniu w energię elektryczną